Zverte svoje auto do rúk profesionálom

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook

Geometria kolies automobilu.

Autor: B. K. Servis Apríl - 3 - 2012 0 komentárov

Čo je to geometria kolies?

Geometria kolies ovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla, čiže laicky povedané ide o nastavenie náklonu kolies, ktoré je nevyhnutné vykonať, aby sme predišli k opotrebovaniu pneumatík a zachovala sa požadovaná stabilita automobilu. Ide v neposlednom rade o bezpečnosť a požadovanú stabilitu automobilu. Geometriu zavesenia kolies definuje norma ČSN 30 0034.

Hlavnými parametrami geometrie automobilu sú:
γ – uhol odklonu kolesa
σ – príklon rejdova osi
τ – záklon rejdova osi
δ0 – uhol zbiehavosti
r0 – polomer otáčania a nk – závlek.
Kedy sa robí geometria kolies?

Geometria kolies sa vykonáva vždy, keď sa menia pneumatiky z letných na zimné a naopak, keď vojdete do výmoľa na ceste, zídete zle obrubníky, prípadne keď jazdíte po nespevnených cestách. Najbežnejším príznakom, že je čas na nastavenie kolies geometriou je, ak máte rýchlo alebo nerovnomerne opotrebované pneumatiky alebo ak Vám vozidlo zaťahuje alebo sa odkláňa od priamej trasy. Ak spozorujete opísané príznaky, je nevyhnutné geometriu kolies vykonať.

Prečo mám do geometrie kolies investovať?

Pretože sa to vyplatí! Pri správnom nastavení geometrie kolies ušetríte za zbytočne ojazdené pneumatiky a určite si tým zvýšite svoje bezpečie i bezpečnosť ostaných účastníkov cestnej prevádzky.