Zverte svoje auto do rúk profesionálom

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook

S nástupom jarných slnečných dní prichádza čas na sezónne prezúvanie pneumatík. Prečo by ste mali pneumatiky vymeniť čím skôr? Ako skladovať pneumatiky a kde? Aký je medzi letnými a zimnými pneumatikami rozdiel?

Kedy meniť pneumatiky

Jazdiť celoročne na zimných či letných pneumatikách sa neodporúča. Zimná pneumatika sa oproti letnej rýchlejšie opotrebúva a nie je na suchej vozovke bezpečná. Letné pneumatiky majú lepší odpor, menšiu hlučnosť, lepšiu priľnavosť a lepšie sedia pri brzdení a v zákrutách.

Na dátume výmeny zimných pneumatík za letné existuje viacero názorov. Väčšina motoristov sa riadi pravidlom, ktoré hovorí, že je vhodné meniť pneumatiky, ak teplota vystúpi aspoň tri dni po sebe nad 7°C až 10°C.

Majte na pamäti, že by ste  sa mali objednať dopredu na výmenu pneumatík. Väčšina pneuservisov bude v najbližšej dobe vyťažená.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami

Oba druhy pneumatík majú svoje špecifické vlastnosti, ktoré odrážajú ich jazdné schopnosti. Netreba preto výmenu zanedbať.

Základným rozdielom v pneumatikách je v hĺbke dezénu a jeho štruktúre. Pneumatiky sa tiež výrazne líšia použitou zmesou gumy. Do zimných gúm sa dávajú prevažne prírodné kaučuky, ktoré sú mäkšie a zabezpečujú tým lepšiu priľnavosť k vozovke. Letné gumy sú prevažne zo syntetických kaučukov a sú tvrdé.

Rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami - infografika sme.sk

(Zdroj: Sme.sk)

Nezabudnite, že po výmene zimných pneumatík za letné je dôležité nastaviť geometriu. Ak nemá vozidlo nastavenú geometriu podľa hodnôt výrobcu vozidla dochádza k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík prípadne to má za následok až ich predčasné zničenie.

Letné pneumatiky majú nižší odpor na cestách, vďaka čomu môžete ušetriť nemalé financie na pohonných hmotách.

Kvalitné uskladnenie pneumatík predlžuje ich životnosť

Pri uskladnení pneumatík je dobré dodržať niekoľko zásad tak, aby sme mohli bez problémov použiť zimné pneumatiky aj budúcu zimu. Pneumatiky skladujte v suchej, tmavej miestnosti a dbajte na to aby neprišli do kontaktu s chemikáliami. Slnko pneumatiku vysušuje, pôsobenie chemikálií, vlhkosť alebo vysoké teploty zas poškodzujú materiál, z ktorých bola pneumatika vyrobená.

Najpraktickejšie je uloženie na seba, do tzv. komínov, ak sú plášte položené zvislo na behúni, je potrebné nimi pravidelne pootáčať. Ideálne je pneumatiky skladovať na ráfikoch a nahustené na normálny tlak. Na pneumatikách označte kriedou ich predchádzajúce umiestnenie na vozidle. Pri ich opätovnom použití ich namontujte na rovnaké koleso.

Ako správne skladovať pneumatiky po výmene